Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne nastawiona jest na rozwijaniu u dziecka poczucia własnej wartości, pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa, odpowiedzialności oraz umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych. Każdy Rodzic może wykorzystać ćwiczenia w domu, by wzmocnić więź ze swoim dzieckiem oraz wspomagać jego rozwój psychomotoryczny.
Podstawowym założeniem metody jest rozwijanie poprzez ruch
- świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego,
- świadomości przestrzeni i działania w niej,
- dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu,
- rozwój poczucia bezpieczeństwa, zaufania, pewności siebie, wiary we własne siły i możliwości,
- rozwój własnej inwencji, inicjatywy i spontaniczności
Przykładowe ćwiczenia z metody Weroniki Sherborne
- Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała: leżenie na plecach, leżenie na brzuszku, ślizganie się w kółko na brzuszku, siedząc kręcenie się w kółko na pośladkach, czołganie się na plecach do przodu z wyciąganiem i zginaniem na przemian rąk i nóg, turlanie się.
- Wyczuwanie części ciała: wykonywanie ruchu w poszczególnych stawach np. zginanie i prostowanie kolan, maszerowanie i bieganie z wysoko podniesionymi kolanami, uderzanie o podłogę stopami, dotykanie łokciami kolan, wytrzeszczanie oczu, robienie różnych min.
- Ćwiczenia w parach: jedna osoba robi mostek, druga przechodzi pod nią lub obchodzi ją na czworakach.
- Ćwiczenia w grupie: grupa tworzy tunel, reszta czołga się pod tunelem w różnych konfiguracjach.
- Ćwiczenia w parach (partner aktywny i bierny): dzieci opierają się plecami o siebie, jeden z partnerów pcha plecami, starając się pokonać jego opór, itp.
- Ćwiczenia na przeciwko w parach: „skała” – ćwiczący siedzi mocno podparty na podłodze, współćwiczący stara się przesunąć „skałę”, pchając lub ciągnąc.
- Ćwiczenia razem w parach (obydwaj partnerzy są aktywni): dzieci siedzą do siebie plecami i starają się wspólnie wstać, nie odrywając pleców od siebie.
W ćwiczeniach można wykorzystywać koc lub chustę animacyjną.